Jubilerskie

O biżuterii, złocie i jubilerstwie

Kanada: De Beers otworzył nową kopalnię diamentów w środku tundry Wrzesień 28, 2016

Diamentowy koncern De Beers uruchomił w tym tygodniu w środku kanadyjskiej tundry, tuż przy kręgu polarnym, nową kopalnię diamentów. Dostać się tam można jedynie samolotem albo przez kilka tygodni zimą po lodzie.

Założenie tej olbrzymiej kopalni pochłonęło miliard dolarów i blisko 20 lat pracy. Ocenia się, że jest jedną z 10 największych na świecie kopalni diamentów.

W Kanadzie jest to już szósta kopalnia od czasu, kiedy 18 lat temu zaczęto wydobywać tam diamenty na skalę przemysłową. Położona jest na Terytoriach Północno-Zachodnich, około 280 km na północny wschód od ich stolicy w Yellowknife, miasta, które wyrosło w tundrze w latach 30. w związku z powstającymi wówczas w rejonie kopalniami złota. Diamenty odkryto na północ od miasta dużo później, w 1991 roku. Zaczęły powstawać kopalnie: Diavik – jedna z najgłębszych dziur na świecie, Ekati w pobliżu jeziora Lac de Gras i trzecia, nad jeziorem Snap Lake.

Tak jak do Ekati, do nowej kopalni Gahcho Kue nad jeziorem Kennady wiedzie trasa przez bagna i jeziora, nieprzejezdne przez większą część subarktycznego roku.

„Bez zimowej drogi kopalnia by nie powstała” – mówi Rob Coolen z grupy De Beers o kluczowej dla kopalni infrastrukturze, która działa dzięki mrozom sięgającym w tej krainie jezior i bagien do minus 40 stopni Celsjusza.

Droga przez zamarznięte jeziora ciągnie się przez ponad 400 km od Yellowknife, zapewniając dostęp do innych firm wydobywczych czynnych w regionie. Gahcho Kue znajduje się najdalej. Jej nazwa w języku Indian Chipewyan to „miejsce pobytu dużych królików”.

Każdej zimy odtworzenie na nowo lodowej trasy zajmuje co najmniej 40 dni pracy, ponieważ aby uzyskać lód gruby na metr, zdolny wytrzymać obciążenie 55 ton, trzeba wypompowywać wodę na powierzchnię. Ale nawet wtedy konwoje ciężarówek muszą zachowywać odpowiednie odstępy, aby lodowa jezdnia wytrzymała drgania i ciężar ładunku.

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s